Brīvdabas nodarbību cikls: RUDENS KOKU LAPU STĀSTI.

Kļava, bērzs, ozols, kastanis ir tie četri koki, kurus sākotnēji bērniem vajadzētu Dabā atpazīt, iepazīt, zināt UN APZINĀT. Radām apstākļus, lai bērnam būtu PIEREDZE visos sajūtu līmeņos. Ļoti īsi, tomēr konkrēti, pastāstīšu arī jums Rudens lapu piedzīvojumus.
Rudens lapu piedzīvojums ilgst visu oktobra mēnesi; tiek izvirzīts lielais mērķis; iepazīt četrus kokus: kļavu, ozolu, bērzu un kastani. Pirmajā oktobra nedēļā grāmatās skatījām un atpazinām kļavu. Šis koks ir bērnu mīlulis, jo lapas skaidri apzināmās formās un rudenī tās ir vispilgtāk krāsojušās, tātad vislabāk pamanāmas. Kļavu lapu sabirušie apjomi zem kokiem, ļauj mums tās PAMANĪTun rosina uz rotaļu. Arī Tu noteikti esi iepazinis "brīvo kritienu" kļavu lapu kaudzē. Un krāsaino lapu "lietu", kad savācot klēpjos simtiem lapu, tās pametot gaisā mēs visi vienmēr rotaļājamies un smaidam. Jā, jā arī pieaugušais!
Ar bērniem uzzinām, ka kļava simtu gadu var nodzīvot, ja to nerausta, nezāģē, nesavaino tās saknes. Vispirms grāmatā koku skatam, iepazīstamies ar to, tad dodamies Dabā; atrodam koku, sasveicinamies ar to, apskaujam, diskutējam cik garš ir šis koks, vai tas ir vesels, kā tas izskatās, pasmaržojam. Tad groziņos savācam koka lapas, sēklas, vākšanas procesā runājam, pētam, lieliski ja var izmantot palielināmos stiklus, uz koku lapām dzīvojas cita pasaule un bērni to pamana daudz labāk nekā pieaugušie.
Kad lapas esam savākuši, dodamies mežā, kur iekārtojam brīvdabas klasi (lieliski ja ir iespējams brīvdabas nodarbību vadīt, turpat pie konkrētā koka, kuru izzinām). Tur turpinam izzinošo rotaļu ar koka lapām. Visi sazēžam aplī; tas ir būtiski, jo aplis simbolizē bezgalību, tam nav ne sākuma, ne beigas, aplī esošie ir kā viens vesels, kopveselums. Aplī tiek ievērota kārtība, kur macāmies klausīties un runāt, kur viemēr bērns tiek mudināts uz dziļāku sevis izzināšanu.

Skolotājs aicina bērnus : "Paņem lapu savās plaukstās! Aizver acis un centies saklausīt, ko lapa Tev stāsta?"
Un bērni acis aizver un katram ir kāds lapas stāsts. Visbiežāk bērna lapas stāsts ir ļoti dziļi saistīts ar personīgiem pārdzīvojumiem; te kādam lapa vēlas nonākt lapu grāmatiņā, vēl kādam lapa ilgojas pēc savas mammas. Kāds bērns bija saklausijis, ka lapa tam stāsta, ka tā vēlas atpakaļ pie koka. Bērnu fantāzijai nav robežu! Tā ir jāuzklausa, jāakceptē un jāturpina rosināt.
Kad esam lapu sajutuši, sadzirdējuši, esam to tuvumā apskatījuši, turpinām radoši darboties; veidojot lapu nospiedumus, jeb (strihošana) ar krītiņiem. Pārsteigums dzīvojas bērnos, kad tie ierauga savu radīšanas procesa gala rezultātu. Tie tiešām ir skaisti un krāsaini lapu nospiedumi. Un caur radīšanas procesu, krāsām, pārsteiguma mirkli tiek nostiprinātas iegūtās zināšanas par konkrēto koku. Kad esam veikuši radošos darbiņus brīvdabas klasē, atgriežamies pirmsskolā, kur siltas pusdienas un miedziņš.
Pēcpusdienas cēlienā turpinam konkrētā koka mikro pasaules izzināšanu, kur mūsu darba instruments ir mikroskops un digitālais ekrāns. Tur pētam lapas struktūru 50x lielā palielinājumā. Un tik tiešām! Tur dzīvojas cita pasaule, bērni ir pārsteigti par ieraudzīto. Mēģina arī zīmēt ekrānā redzamo, tas raisa viņos fantāziju, nostiprina pacietību un attīsta radošo domāšanu. Praktizējam arī mikroskopiskos foto uzņēmumus, kurus izmantojam kā krāsojāmās lapas.
Lai mācību procesā iegūtās zināšanas iesakņotos bērna apziņā, piedāvājam koku arī izgaršot. Mums tie bija četri koki; kļava, ozols, bērzs un kastanis. Ēdām uz uguns ceptas pankūkas ar kļavas sīrupu, baudījām ozolzīļu kafiju ar pienu, ēdām ēdamos kastaņus un izgaršojām pavasarī vāktās bērzu sulas garšas nianses. Būtiski ir bērniem iedot ne tikai klasiskās zināšanas par koku, bet arī to, ko koks labu var dot cilvēkiem, cik tas ir vērtīgs un tādēļ ļoti, ļoti sargājams.
Tā, par kastani un kastaņiem runājām; ka ar tiem var veļu mazgāt. Ozolzīles var izmantot kafijas pagatavošanā un ozolzīļu pulveri var pievienot pankūku mīklai. Bērzu izmanto darvas iegūšanā. Tādā veidā bērnos tiek atraisītas zināšanas arī par alternatīvo dzīvošanu un būšanu.
Nedēļas laikā konkrētais koks tiek "apspēlēts" arī matemātikā un valodās, arī sportā un mūzikā. Skaitām lapas, mācāmies rakstīt burtiņus, dziedam dziesmas.
Mēneša laikā secīgi esam apguvuši četrus kokus, tad apkopojam radošos darbus un sienam tos grāmatiņā, kuru katrs bērns pats arī noformē.
